Türkiye’nin en iyi balık çarşıları
 
Balıklarım tazedir bağırışlarının sık sık duyulduğu balık çarşıları, evde balık keyfinden hoşlanan birçok insanın uğrak yeridir.
  
Yan yana dizilmiş balıkçıların bulunduğu çarşıların tezgahlarını çeşit çeşit balıklar süsler. Balıkçılar sunuşta da yaratıcıdır. Tezgah düzenlemeleri estetik olarak seyre değer güzelliktedir. Bu hafta en iyiler listesinde Türkiye'nin balık çarşıları var. Erzincanlı balıkçıların ağırlıkta olduğu çarşı hangisi? Ünlü isimler en çok hangi balık çarşısından alışveriş yapıyor? 100 senelik tarihi olan çarşı hangisi? Bu soruların cevabını merak ediyorsanız, işte Türkiye'nin en iyi balık çarşıları.

En iyi  10

  1. Beyoğlu Balık Pazarı (İstanbul)
  2. Sarıyer Tarihi Balıkçılar Çarsısı (İstanbul)
  3. Kumkapı Balıkçılar Çarşısı (İstanbul)
  4. Beşiktaş Balıkçılar Çarşısı (İstanbul)
  5. Bostancı Balık Çarşısı (İstanbul)
  6. Kadıköy Balık Çarşısı (İstanbul)
  7. Sakarya Caddesi Balık Çarşısı (Ankara)
  8. Antalya Balık Çarşısı
  9. Mersin Balık Çarşısı
10. İskenderun Balık Çarşısı 

  
SARIYER TARİHİ BALIKÇILAR ÇARŞISI
  
Hepsi babadan balıkçı
 

Sarıyer Tarihi Balıkçılar Çarşısı'nda yirmiye yakın tezgah var. Tezgahı olan balıkçıların çoğu bayrağı babalarından devralmış. Her gün 07.00-20.30 arası hizmet veren çarşıdan birçok ünlü isim alışveriş yapıyor. Nilüfer, Ajda Pekkan, Kayahan, Hakan Peker, Cüneyt Arkın ve Selda Alkor bu isimlerden sadece birkaçı. Sarıyer'deki balık restoranlarının bir kısmı da balıklarını çarşıdan alıyor. Boğaz Balıkevi, Alioğlu Balıkçısı, Nuri Baba Balıkçısı, Kardeşler Balıkevi, Menekşe Balıkevi çarşıda hizmet veren balıkçılardan bazıları. Karidesin, çupranın ve çinekopun kilosunun 10 milyona satıldığı çarşıda fiyatların gün içinde değiştiği de oluyor.

Kaynak: Hürriyet (06/02/2004)

 
  Boğaz Balık Evi